Invitation: Kpop-projekt for RuBAs medlemmer

RuBA inviterer vores medlemmer fra 1.-6. klasse til et unikt Kpop-projekt, hvor dans og fællesskab er i centrum.

Over fem søndage tilbyder vi en fede workshops med udgangspunkt i filmen ”Kpop Demon Hunters”, hvor vi dykker ned i musikken og lærer Kpop-dans.

Hvad er Kpop?
Kpop er koreansk popmusik, kendt verden over for sit høje energiniveau, synkroniseret dans og fede rytmer. Musikken kombinerer fængende melodier med dans, der kræver både styrke, timing og udtryk – en genre, der inspirerer millioner af unge dansere globalt.

Underviseren
Vi er stolte af at kunne præsentere vores nye kunstneriske assistent, Kathrine, som har mange års erfaring med at undervise og danse Kpop i Berlin. Med hendes faglige tyngde og store passion får deltagerne mulighed for at lære både teknikken, udtrykket og scenetilstedeværelsen bag den populære dansestil. Træningen er tilrettelagt børnenes alder.

Workshopforløb
Projektet strækker sig over fem søndage og afsluttes med en opvisning ved DGI Vinterstævne den 17. januar.
Man kan sagtens deltage, selvom man ikke kan komme hver gang – men jo mere man er med, desto bedre bliver helheden.

Sted: Birkerød Idrætscenter, sal 3

Tidspunkter:

  • 1.-3. klasse: kl. 13.15-14.15
  • 4.-6. klasse: kl. 14.15-15.15

Datoer:

  • Søndag d. 28. september
  • Søndag d. 2. november
  • Søndag d. 23. november
  • Søndag d. 14. december
  • Søndag d. 11. januar (generalprøve)

Pris og tilmelding
Deltagelse koster 50 kr. for hele forløbet – et symbolsk beløb, der alene dækker RuBAs tilmeldingsgebyr hos DGI. Resten er gratis.

Tilmeld dig 1.-3. klasse HER!
Tilmeld dig 4.-6. klasse HER!
Husk – det er kun muligt at tilmelde sig, hvis man allerede er medlem på et af RuBAs andre hold.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *